Der var stor interesse for det nye kolde køkken, da SPAR i Øster Brønderslev inviterede til åbent hus. Hele 1.100 sliders blev langet over disken, og mange af dagens øvrige lækkerier blev udsolgt før tid.
ØSTER BRØNDERSLEV: Der var trængsel både mellem butikshylderne og udenfor, da SPAR i Øster Brønderslev holdt åbent hus for at præsentere butikkens nye kolde køkken. Omkring 2.000 besøgende lagde ifølge købmand Jan Jæger vejen forbi i løbet af dagen, og den store opbakning overgik alle forventninger.
– Vi synes, det gik helt fantastisk. Vi havde en utrolig dejlig dag med masser af glade kunder, god stemning og rigtig stor opbakning fra både lokalområdet og folk udefra. Vi er både stolte og taknemmelige over, hvor mange der havde lyst til at kigge forbi, fortæller Jan Jæger.
Anledningen til arrangementet var indvielsen af butikkens nye kolde køkken, der giver mulighed for at udvide sortimentet med blandt andet smørrebrød, tapas og forskellige delikatesser. Kunderne fik mulighed for at se de nye faciliteter og ikke mindst smage på nogle af de produkter, som fremover bliver en del af butikkens udvalg.
1.100 sliders blev revet væk
Særligt det nye køkken tiltrak sig stor opmærksomhed. Her havde Rikke Hjelmager og Heidi Windelborg travlt med at tilberede sliders med forskelligt fyld. I alt nåede de at fremstille hele 1.100 sliders, inden der blev meldt udsolgt.
Også stjerneskud, pålægskagemand, smørrebrød, tapas og croissanter blev revet væk, og interessen var så stor, at køkkenet måtte melde udsolgt før tid.
– Det var helt fantastisk at opleve den store interesse for vores nye køkken. Jeg er virkelig stolt af den indsats, Rikke og Heidi leverede. De knoklede hele dagen, og det fortjener de en kæmpe ros for, siger Jan Jæger.
Smagsprøver og masser af besøgende
Dagen bød også på en lang række andre aktiviteter og smagsoplevelser. Allerede fra morgenstunden blev der uddelt goodiebags til de første 50 handlende kunder, og i løbet af dagen kunne de besøgende benytte sig af særlige tilbud.
Sparekassen Danmark bidrog med 100 kilo bland selv-slik til de første 200 husstande, mens Carlsberg-vognen udenfor butikken tilbød ølsmagning. Indenfor var der både portvins- og vinsmagning samt smagsprøver på Castello-oste, juleoste og andre specialiteter. Der blev desuden serveret pølser, og rundt omkring i butikken kunne kunderne smage på forskellige varer.
De mange aktiviteter trak besøgende til gennem hele dagen, og der var livlig aktivitet ved både kasserne, delikatesseafdelingen og de forskellige smagsprøvestande.
Store planer for det nye køkken
Efter den vellykkede åbningsdag ser Jan Jæger frem til at videreudvikle butikkens nye satsning.
Med Rikke Hjelmager og Heidi Windelborg som de centrale kræfter i køkkenet er ambitionen løbende at udvide sortimentet med nye produkter og specialiteter.
– Vi ser et stort potentiale i det nye køkken og har masser af idéer til, hvad vi kan tilbyde kunderne fremover. Vi vil løbende udvikle sortimentet og prøve nye ting af, så der hele tiden er noget spændende at komme efter, fortæller købmanden.
Målet er, at kunderne ikke blot skal kunne klare deres daglige indkøb, men også finde inspiration og noget ekstra lækkert til både hverdag og særlige lejligheder.
Jan Jæger glæder sig samtidig over den store lokale opbakning, som arrangementet endnu en gang understregede.
– Det betyder utrolig meget for os at mærke den opbakning, vi får fra vores kunder. Vi håber, at alle gik herfra med en god oplevelse og måske lidt ekstra lækkert med hjem, slutter han.
SEB



