Denne uges top 5

Relaterede indlæg

Fra ingen hold til fulde haller – håndboldglæden blomstrer igen

Noget helt særligt er sket i Hjallerup håndboldklub de seneste måneder. Hvor der tidligere ikke fandtes et eneste serie 4-hold, står klubben i dag med både et dame- og et herrehold – og ikke nok med det: Hele 63 nye medlemmer er kommet til.

Hjallerup: I alt tæller holdene nu 41 damer og 22 herrer. Nogle af dem har aldrig spillet håndbold før, andre fandt kærligheden til sporten i deres unge dage, og mange er forældre til børn i klubben, som selv er blevet smittet af glæden ved spillet. Fælles for dem alle er begejstringen for håndbolden – og det fællesskab, der følger med.

Det mærkes tydeligt til træningerne om torsdagen, hvor smilene er store, energien høj og sammenholdet stærkt. Når damerne spiller kamp, er der næsten mere publikum på lægterne end til nogen andre kampe i hallen – en udvikling, der har overrasket og begejstret både spillere og tilskuere.

– Mødrene dropper vasketøj og madpakker og tager i hallen, fortæller en af de involverede med et smil. Og nu er mændene fulgt trop og har også stablet et hold på benene.

Interessen er så stor, at damerne er blevet så mange, at de ikke engang kan være i én hal til træning. Og på søndag spiller herrerne deres allerførste hjemmekamp – endnu en milepæl i et forløb, der allerede har skrevet sig ind som noget helt særligt i klubbens historie.

Bag hele denne bemærkelsesværdige udvikling står én ildsjæl, Sisse Skriver Klattrup, der flyttede til byen med et ønske om at spille håndbold. Det ene initiativ har taget det andet, og i dag har det skabt ny energi, nye relationer og fornyet liv i klubben.

Det er historien om, hvordan glæden ved sporten – og lysten til fællesskab – kan tænde en gnist, der breder sig. Og om hvordan håndbold kan samle både nye og gamle spillere, forældre og publikum i en tid, hvor sammenhold betyder mere end nogensinde.

Populære artikler