Ni hold fra Hjallerup IF drog forrige weekend til Sejs Cup 2026, der af arrangørerne kaldes Danmarks hyggeligste fodboldstævne, for at afslutte forårssæsonen med masser af fodbold, fællesskab og gode oplevelser.
Efter tre dage med kampe, sommervejr og masser af aktivitet vendte de unge spillere hjem med trætte ben, store smil og mange gode minder i bagagen.
På og uden for banen blev der kæmpet, heppet og støttet på tværs af hold og årgange, og turen bød både på sejre, læring og nye venskaber.
Flere af Hjallerups hold kunne også glæde sig over flotte sportslige resultater. Begge klubbens U8-drengehold vandt deres respektive B-finaler og kunne derfor tage førstepladsen med hjem, mens både U10-pigerne og U13-pigerne sikrede sig tredjepladsen i deres slutspil.
I Hjallerup IF ser man tilbage på en vellykket weekend, hvor fællesskabet og den særlige Hjallerup-ånd endnu en gang var i centrum.
SEB ν



