Midtvendsyssel Avis

Menu

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Agersted
    • Asaa
    • Brønderslev
    • Dorf
    • Dronninglund
    • Hellevad
    • Hjallerup
    • Klokkerholm
    • Voer
    • Ørum
    • Nordjylland
    • Vendsyssel
    • Politirapport
  • Kalender
  • Info
  • Distribution
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider

logo

Midtvendsyssel Avis

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Agersted
    • Asaa
    • Brønderslev
    • Dorf
    • Dronninglund
    • Hellevad
    • Hjallerup
    • Klokkerholm
    • Voer
    • Ørum
    • Nordjylland
    • Vendsyssel
    • Politirapport
  • Kalender
  • Info
  • Distribution
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider
HellevadKlokkerholm
Home›Hellevad›Når dagen hælder – aftenmusik i Hellevad Kirke

Når dagen hælder – aftenmusik i Hellevad Kirke

By admin
18. oktober 2023
387
0
Share:

Nyd en halv times fredfyldt aftenmusik og slut arbejdsdagen af med en stille stund i kirkerummet.

KLOKKERHOLM: Kirken har altid fungeret som et helle i menneskers liv. Et rum, hvor der er plads til store spørgsmål, livets gang i glæde og sorg, og et rum, hvor man kan sidde og tænke på det, der betyder noget. Sidst i oktober står kirkedøren ved Hellevad Kirke i Klokkerholm også åben for en halvtimes aftenmusik, hvor organist Lasse Christensen spiller på kirkens velklingende Frobenius-orgel fra 1968.

– Jeg spiller et fredfyldt program med musik fra barokken og til første halvdel af det 20. århundrede, både original orgelmusik og transskriptioner fra orkester- og kormusik. Alle stykker er stilfærdige, smukke og eftertænksomme og klinger fint i skumringen, hvor dagen hælder og aftenen sænker sig, oplyser organist Lasse Christensen.

Han lægger ud med en stemningsfuld sats af Gustaf Hägg, derefter tre stykker af den store tyske barokkomponist Johann Sebastian Bach, efterfulgt af largo-stykker af italieneren Antonio Vivaldi, en orgelkoral af 150 års-jubilaren Max Reger, et par voluntary-stykker fra England og til sidst den smukke Ave maris stella af Edvard Grieg.

– Arrangementet er tænkt som en kort anledning til at besøge kirken sidst på eftermiddagen, tænde et lys, lade pulsen falde til ro, og sidde og samle kræfter. Kom gerne i arbejdstøjet, og når musikken klinger af, er kaffen til gengæld klar.

I slutningen af november står kirkedøren igen åben for et lignende arrangement, blot med adventsmusik som en optakt til december måned, heriblandt flere vidt forskellige bearbejdelser over salmen Hvorledes skal jeg møde.

Aftenmusikken finder sted torsdag eftermiddage hhv. den 26. oktober og torsdag den 30. november i Hellevad Kirke.

0
Shares
  • 0
  • +
  • 0
FORENINGER DER ER HJEMMEHØRENDE I MIDTVENDSYSSEL
FOF bannerannonce
Små annoncer3
Små annoncer7
Små annoncer4
Netannonce
Hjallerup Optik - Til hjemmeside
Store annoncer6
Store annoncer5
Hjemmeside
Web
Små annoncer
Små annoncer2
Store annoncer4
Store annoncer3
Store annoncer2
Store annoncer
ØMCC-1

Følg os på Facebook

  • Facebook

Midtvendsyssel Avis

Industrivej 12
9750 Østervrå
Tlf. 98 28 11 99
E-mail: mvavis@mvavis.dk

Annoncebetalt indhold

© Copyright Midtvendsyssel Avis