Denne uges top 5

Relaterede indlæg

Hjallerup Skoles 2. klasser udstiller “fladfisk” på Pastor Laiers Museum

Den 18. september 2025 inviterer Pastor Laiers Museum på Håndværkervej i Hjallerup til åbent hus.

Museet har i den seneste tid haft besøg af 69 elever fra Hjallerup Skole, der netop er rykket op i 2. klasse. Med lommelygter i hånden fik børnene en spændende rundvisning, hvor de lærte om, hvordan kunstneren Pastor Laier arbejdede med sine berømte betonhoveder.

Laier brugte fotografier som forlæg til mange af sine portrætter, og børnene døbte på deres helt egen måde metoden “Fladfisk”, fordi de flade skulpturer mindede dem om skrubber og rødspætter.

Inspireret af besøget kastede eleverne sig bagefter ud i at skabe egne portrætter hjemme på skolen. Resultatet blev fantasifulde værker af alt fra forældre og bedsteforældre til kendte fodboldspillere og andre forbilleder.

Åbent hus på museet giver nu også andre mulighed for at opleve Laier og hans særlige arbejdsmetode på tæt hold.

Populære artikler