Ny bevilling sikrer fortsat hjælp tiludsatte familier i Dronninglund
Familienetværket Dronninglund, der er et partnerskab mellem Dronninglund Kirke og Blå Kors Danmark, har fået penge af Social- og Boligstyrelsen til at fortsætte arbejdet med at skabe netværk og fællesskab for familier lokalt.
Hver anden uge samles familier i Familienetværket Dronninglund, som er et gratis tilbud om sociale aktiviteter og fællesspisning til familier, der er pressede af forskellige udfordringer som fx økonomi, sygdom, skilsmisse og lignende.
Familienetværket drives i et samarbejde mellem Dronninglund Kirke og den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark.
Det arbejde får nu en håndsrækning fra Social- og Boligstyrelsen, der har bevilliget 596.522 kroner til blandt andet at sikre driften af Familienetværket Dronninglund det næste års tid.
”Familienetværket har stor betydning for de familier, der kommer. Det er et frirum, hvor der er plads til at være, uanset hvad den enkelte bøvler med i hverdagen. I Familienetværket er der plads til at snakke med andre voksne og mulighed for at spise sammen med andre, hvilket for flere af forældrene, som er eneforsørgere, har stor glæde af. Derudover bliver der med tiden også knyttet venskaber familierne imellem”, siger Doris Vest Steen, som er koordinator af Familienetværket Dronninglund og kirke- og kulturmedarbejder i Dronninglund Sogn.
Den økonomiske støtte er én blandt fem bevillinger på samlet 2,9 mio. kroner, der går til en række familienetværk, som Blå Kors har partnerskaber med. Ud af det beløb går 456.336 kroner til at sikre driften af familienetværkene i tre nordjyske byer, som, udover Dronninglund, tæller Aalborg og Hjørring.
Bevillingen kommer fra puljen til støtte af frivilligt socialt arbejde, da Familienetværket i høj grad er båret af frivillige kræfter.
”Ingen familienetværk uden frivillige. Vi er dybt afhængige af, at der er lokale ildsjæle, som vil være med til at skabe nogle gode og trygge rammer for familierne. Nogen hjælper til i køkkenet med madlavning, mens andre skaber gode stunder og aktiviteter for børn og voksne,” siger Anne-Dorthe Moesgaard-Christensen, som er familienetværkskonsulent i Blå Kors Danmark.
Familienetværket tilbyder også samtaler og støtte til økonomi og andre udfordringer i hverdagen.
Familienetværket Dronninglund mødes onsdage i ulige uger i sognegården.
KEH