Midtvendsyssel Avis

Menu

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Agersted
    • Asaa
    • Brønderslev
    • Dorf
    • Dronninglund
    • Hellevad
    • Hjallerup
    • Klokkerholm
    • Voer
    • Ørum
    • Nordjylland
    • Vendsyssel
    • Politirapport
  • Kalender
  • Info
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider

logo

Midtvendsyssel Avis

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Agersted
    • Asaa
    • Brønderslev
    • Dorf
    • Dronninglund
    • Hellevad
    • Hjallerup
    • Klokkerholm
    • Voer
    • Ørum
    • Nordjylland
    • Vendsyssel
    • Politirapport
  • Kalender
  • Info
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider
Dronninglund
Home›Dronninglund›Medlemsmøde i Dronninglund Golfklub

Medlemsmøde i Dronninglund Golfklub

By admin
19. november 2024
255
0
Share:

Dronninglund Golfklub har afviklet sit årlige medlemsmøde i forbindelse med golf sæsonens afslutning.

Omkring 80 medlemmer brugte en aften til at høre fra bestyrelsen og til at drøfte ”rigets tilstand” hos klubben. Formand Heidi Selmer Pedersen begyndte med at opfordre medlemmerne til at støtte klubben  med et bidrag / en gave på. Der er behov for 100 medlemmers ydelse for at klubben kan få en momsrefusion. Disse penge må ikke indgå i den daglige drift, men skal bruges til ekstra goder til gavn for klub og medlemmerne.

Herefter gennemgik Heidi Selmer Pedersen et udpluk af klubbens vedtagne 3 årige strategi som har fokus på at være en af de mest attraktive golfklubber i Nordjylland, at være konkurrencedygtig med fokus på bredden og at være økonomisk i balance. Klubbens kasserer Jeannette Würtz kunne oplyse, at der forventes et år i balance og at der er kommet rigtig mange flere sponsorer til i år, midler fra fonde og flere greenfee spillere. Kassereren havde også et lille yderst velment pip til de medlemmer der har en eller anden form for gæld til klubben. Det er rigtig meget tidskrævende at kontakte disse medlemmer og få pengene i hus. Og det betyder, at der fra 2025 vil blive tale om to former for betaling af kontingent, sagde kassereren. Nemlig at betale for hele året eller betale månedsvis via PBS. Desuden vil alle former for ydelser fremover skulle betales forud.

Der har været afholdt en familiedag med stor succes idet der var totalt booket op med godt 50 deltagere som også gav en del nye medlemmer.

Efter bestyrelsens orientering var der en god og konstruktiv debat og der fremkom mange gode forslag til aktiviteter for medlemmer og for kommende medlemmer.

Som afslutning kunne formanden fortælle, at der er indgået en aftale med ”Mogens Madglad” så der vil fortsat være en god og aktiv café i klubhuset.

Læs hele ugens avis:
https://midtvendsysselavis.prenly.com

0
Shares
  • 0
  • +
  • 0
FORENINGER DER ER HJEMMEHØRENDE I MIDTVENDSYSSEL
FOF bannerannonce
Små annoncer3
Små annoncer7
Hjallerup Optik - Til hjemmeside
Store annoncer5
Web
Små annoncer
Små annoncer2
Store annoncer4
Store annoncer3
Store annoncer2
Store annoncer
ØMCC-1

Følg os på Facebook

  • Facebook

Midtvendsyssel Avis

Industrivej 12
9750 Østervrå
Tlf. 98 28 11 99
E-mail: mvavis@mvavis.dk

Annoncebetalt indhold

© Copyright Midtvendsyssel Avis