Julestemning på Stengården

Hjallerup Kirkes frivillige Gå med Venner havde igen i år inviteret elever fra Hjallerup Skole til at komme til Stengården, hvor der skulle julehygges med beboerne på plejehjemmet.
Det var piger fra 4.c og piger fra 1.b, som efter skoletid gik i samlet flok fra skolen og til Stengården. Pigerne, som i dagens anledning havde nissehuer på, startede med at synge en sang for beboerne. Derefter fik både de ældre og skolepigerne serveret æbleskiver, gløgg, juice og kaffe af de frivillige, som gjorde et stort arbejde denne eftermiddag, og de sørgede godt for alle. Det var tid til endnu et par sange fra skolepigerne, og flere af de ældre sad og nynnede lidt med og smilede, mens der blev sunget. Eftermiddagen sluttede med nogle fællessange, og efter skolepigerne tog hjem, så fortsatte de frivillige med sang og julehygge sammen med beboerne på Stengården
Dette arrangement var arrangeret af Karsten Knudsen, som er koordinator for Gå med Venner. Karsten havde kontaktet lærer, Lene Bak, som så havde aftalt med nogle piger, at de gerne ville gå med på Stengården. En forælder havde helt uopfordret tilbudt sin hjælp, og det var dejligt med en ekstra hånd til børneflokken. Vi håber, at der blev skabt lidt julestemning hos både børn og ældre denne eftermiddag, lyder det til slut fra Gå med Venner.
Gå med Venner mødes hver anden uge med beboerne fra Stengården, hvor der hygges, og der er et dejligt samvær i løbet af året.

