Midtvendsyssel Avis

Menu

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Agersted
    • Asaa
    • Brønderslev
    • Dorf
    • Dronninglund
    • Hellevad
    • Hjallerup
    • Klokkerholm
    • Voer
    • Ørum
    • Nordjylland
    • Vendsyssel
    • Politirapport
  • Kalender
  • Info
  • Distribution
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider

logo

Midtvendsyssel Avis

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Agersted
    • Asaa
    • Brønderslev
    • Dorf
    • Dronninglund
    • Hellevad
    • Hjallerup
    • Klokkerholm
    • Voer
    • Ørum
    • Nordjylland
    • Vendsyssel
    • Politirapport
  • Kalender
  • Info
  • Distribution
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider
Hjallerup
Home›Hjallerup›Forrygende underholdning i Hjallerup

Forrygende underholdning i Hjallerup

By admin
10. marts 2025
78
0
Share:

Vi kunne læne os tilbage, slippe lattermusklerne løs og lade os betage af et par af dansk showbizz ældre koryfæer, da de i en instrumentalt garneret menu kokkererer et festmåltid med forret, hovedret og dessert, som absolut er en finale værdig i musikalitetens og komikkens Masterchef konkurrence.

Det var lørdag aften – det var i Hjallerup Kulturhus. Klokken var slagen 20.30…

Showets musiske oplevelser startede med den kendte ”Be My Life’s Companion”. Så var stilen ligesom lagt.

På den mest elegante vis fik vi gennem hele aftenen et indblik i, hvor tæt og sublimt, samspillet mellem Anders Bircow og Thomas Eje er blevet udviklet gennem de seneste 46 år – fra tiden med Linie 3 og nu til deres duet, som naturligvis indeholder masser af det kendte stof, men samtidig er tilsat både syre og omami, der gør oplevelsen enestående, tryg og værd at skrive i erindringsbogen.

Den tredje mand, som er med – Mikkel Gomard – blev selvfølgelig introduceret med melodien fra Orson Welles film ”Den Tredje Mand”. Mikkel spiller tangenter, harmonika og gulvbas, ligesom han også lægger stemme til i korsang. Dejligt, som han glider ind i gruppen på sin charmerende måde og ikke efterlades som det tynde øl.

De mange musiske oplevelser leveres præcist og oftest med Thomas Eje i fokus med sit multimusiske talent, der åbenbarer sig, uanset, om han sætter sig ved tangenterne og leverer Minutvalsen med tekst, griber ukulelen og giver os en vild gennemgang af dette instruments fortræffeligheder, eller han med sin Gibson leverer sin version af Gary Moores ikoniske ”Still got the Blues”. For fanden da, hvor er den mand da et talentfuldt musisk overflødighedshorn og på banjo duellerede han så med Anders Bircow på guitar i nummeret ”Dueling banjos” fra John Boormans legendariske film ”Deliverance” fra 1972.

Komikken fra scenen fik flere gange publikums latter til at løfte taget. Fortællingen om ”Barbaras rabarber bar” – den nye alkotest fra Politiet – gik rent ind, og da Anders Bircow skulle lære om orkestermedlemmers nye kælenavne – hvem, hvad, hvornår – var mavekramperne ved at tage over.

At give et fuldt dækkende billede af aftenens forløb vil næsten være umuligt, så jeg vil blot anbefale dig, at du selv finder vej til et sted, hvor du kan opleve komikken og de 3’s fede samarbejde.

Det var et mæt publikum, der gik hjem gennem den tætte tåge, der havde lagt sig over Hjallerup.

Tekst og fotos: Bo Christensen, pressefotos.dk

0
Shares
  • 0
  • +
  • 0
FORENINGER DER ER HJEMMEHØRENDE I MIDTVENDSYSSEL
FOF bannerannonce
Små annoncer3
Små annoncer7
Små annoncer4
Netannonce
Hjallerup Optik - Til hjemmeside
Store annoncer6
Store annoncer5
Hjemmeside
Web
Små annoncer
Små annoncer2
Store annoncer4
Store annoncer3
Store annoncer2
Store annoncer
ØMCC-1

Følg os på Facebook

  • Facebook

Midtvendsyssel Avis

Industrivej 12
9750 Østervrå
Tlf. 98 28 11 99
E-mail: mvavis@mvavis.dk

Annoncebetalt indhold

© Copyright Midtvendsyssel Avis