Denne uges top 5

Relaterede indlæg

Dronninglund Golfklubs generalforsamling

Bestyrelsen fra Dronninglund Golfklub 2022 Heidi Selmer Pedersen Formand Sponsorudvalg/HR

Dronninglund Golfklub har holdt sin årlige generalforsamling med mere end 100 deltagere. Formanden Heidi Selmer Pedersen kunne i beretningen fortælle, at bestyrelsen har arbejdet benhårdt igennem året, hvor det store fokus var på økonomien.

I 2022 kom klubben ud med et underskud på mere end 850.000 kroner og årets resultat var mere end 200.000 kroner i overskud – en forskel på mere end én millioner kroner, fortsætter formanden.

Oveni dette er det glædeligt, at der er stort frivilligt hjælp fra medlemmerne i dagligdagen. Alene til oprydningsdagen forud for sæsonstarten, deltog mere end 90 medlemmer i at få banen gjort klar.

Vi har fået Golf Caféen godt i gang og vi ser frem til en rigtig god udvikling for medlemmer og andre der har lyst til at købe dejlig mad, fortæller en glad formand videre.

Sportsligt var det stor tilfredshed med alle hold – og ikke mindst med juniorerne. Her kunne Heidi Selmer Pedersen fortælle, at Dronninglund Golfklub er udtaget af Dansk Golfunion til et landsprojekt som skal have fokus på at fastholde og udvikle de unge golfspillere idet de jo er en del af fødekæden til klubben.

Bestyrelsens sammensætning efter generalforsamlingen er Heidi Selmer Pedersen – formand, Per Nielsen – næstformand, Jeannette Würtz – kasserer, Steen Christensen – sekretær, Morten Hansen, Jens Dalsgaard Hansen, Ann-Kristina Elbrønd Nielsen, Charlotte Bolivard og Jan Schunck slutter golfformanden.

Red.

Populære artikler