Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Erik Sommer trak fuldt hus til sangaften i Dronninglund

DRONNINGLUND: Der var ikke en eneste ledig stol, da komponisten og sangformidleren Erik Sommer torsdag den 8. oktober gæstede Dronninglund Kunstcenter. Hele 125 mennesker var mødt frem til en aften med højskolesang, musik og gode fortællinger, og samtlige stole i huset måtte tages i brug.

Erik Sommer er en fremragende formidler, der med både ord, musik og humor tog publikum med på en rejse gennem sangens betydning og sin egen opvækst.

Højskolelivet ligger Erik Sommer meget på sinde, og han fortalte blandt andet om sin barndom i Gedsted og skolegangen på Gedsted Skole, hvor der dengang var 90 elever. Hver morgen begyndte med morgensang, og eleverne blev bestemt ikke spurgt, hvad de havde lyst til at synge.

– Vi synger nummer 22, og hvis I ikke synger med, synger vi en mere, lød beskeden fra lærerne. Og eleverne sang med.

Undervejs fortalte Erik Sommer en perlerække af små historier fra barndommen. Han mindedes engagerede lærere, der havde gjort stort indtryk, skoleinspektøren med brillantine i håret og ned ad ørerne samt naboen på husmandsstedet, der kom ud om foråret.

Fortællingerne blev flettet sammen med sange og beretninger om forskellige tekstforfattere, og hvordan nogle af de kendte sange er blevet til.

Erik Sommer fortalte også om sit medlemskab af ”Holgerbanden”. Gruppen har ganske vist ingen rygmærker, men er opkaldt efter Holger Lissner og består af forfattere og komponister, der jævnligt mødes for at udveksle tekster, melodier og idéer. Formålet er at skabe nye sange og salmer.

Et centralt tema i løbet af aftenen var spørgsmålet om, hvorfor mennesker egentlig skal synge. Her fremhævede Erik Sommer tre gode grunde: Vi har alle fået stemmen som instrument fra fødslen, vi kan synge poesi på vores eget modersmål, og sangteksterne giver os noget væsentligt at samles om.

Han mindede blandt andet om tiden under coronanedlukningen, hvor sangen fik en særlig betydning og var med til at binde mennesker sammen, selv om de ikke kunne mødes som vanligt.

Halv pris med autograf
Humoren var også med hele vejen. Erik Sommer fortalte blandt andet historien om et hæfte med sange, der ikke var kommet med i Højskolesangbogen. Hæftet var udsolgt, men en bekendt fandt det en dag i et antikvariat til 40 kroner. Glad fortalte han ekspedienten, at Erik Sommer ovenikøbet havde skrevet i hæftet.  – Nå, ja så må du da få det for en tyver, svarede ekspedienten promte.

De mange fortællinger blev krydret med højskolesange, og Erik Sommer sad naturligvis selv ved klaveret og leverede et fornemt akkompagnemen til det hele. Tre af aftenens sange, var hans egne melodier.

Efter en aften med både eftertanke, humor og sang kvitterede de 125 deltagere med stående applaus.

Som Jens Rasmussen bemærkede i sin tak til Erik Sommer, er stående applaus i Vendsyssel et ganske tydeligt udtryk for, at det ikke havde været så ringe en aften.

KØH2

Populære artikler