80-årig deltog i lokalt ridestævne: Alder er ingen hindring!

Lørdag d. 9. december afholdt Holtegaard Rideklub, beliggende lidt udenfor Hjallerup, deres årlige julestævne. Det i sig selv er der ikke noget usædvanligt i. Hvad der viste sig at være mere usædvanligt var, at klubbens alderspræsident – Inge Christensen på 80 år – deltog i stævnet i en trav-klasse og kom hjem med en 3. plads.
Inge deltog på hoppen Madea, som hun rider på til undervisningen hver uge. Madea har rundet de 20 år så samlet set var ekvipagen over 100 år gammel.
Madea, som er en bundsolid fjordhest, passer altid godt på sine ryttere og Inge følte sig derfor kun spændt og glad for at være med til stævnet. ”Jeg synes det er rigtigt hyggeligt – det er toppen af ugen når jeg går til ridning og det var meget sjovt at være med til julestævne”, udtaler Inge. ”Livet er for de levende – og man skal fortsætte med at beskæftige sig med det, som gør en glad”.
I det hele tiden favner rideklubben bredt. Således var den yngste rytter til stævnet 6-årige Luna som vandt en 2. plads i skridt-klassen.
”Vores rideklub er et sted, som skal være hyggeligt og rummeligt for alle. Vi har måske ikke de mest fancy faciliteter, men vi har hjerterum og velvære – både for hest og rytter i højsædet”, udtaler klubbens formand, Louise Toftemark Lauridsen, som fortsætter: ”Derfor er det virkelig i klubbens ånd, at vi har Inge på 80 år, som rider fast hver mandag. Vi er stolte over, at Inge i en høj alder føler sig tryg ved at ride hos os – og vi håber hun fortsætter mange år endnu.”
Red.

