Børn og skærme

20181101_LHO6877_(2).jpg
18-09-2023

Hvorfor elsker mange børn at sidde foran en skærm? Hvilke problemer kan der være forbundet med et højt skærmforbrug? Hvad skal vi som voksne gøre?

 

Skærme fylder meget. Både i børn og unges hverdag – og i den offentlige debat. Men hvad er ”skærmtid” egentlig? Og hvad foregår der bag skærmen? Med dette oplæg vil ph.d. og lektor i sociale medier Malene Charlotte Larsen give et nuanceret indblik i børn og unges hverdagsliv med sociale medier. Oplægget kommer ind på, hvad børn og unge får ud af at anvende platforme som Snapchat, TikTok og Instagram, hvilken rolle sociale medier spiller for børn og unges trivsel, hvad algoritmer betyder, og hvordan vi kan hjælpe børn og unge med at tage ejerskab over de enkelte platforme og ansvar for eget og andres velbefindende.

Malene Charlotte Larsen har forsket i børn og unges internetbrug i knap 20 år og har fulgt de sociale mediers udvikling og betydning for børn og unges liv. Hun er ansat som lektor på Institut for Kommunikations og Psykologi på Aalborg Universitet og er leder af forskningsgruppen Digitale medier i hverdagslivet.

Mødet med Malene Charlotte Larsen finder sted den 27. september i Hjallerup Kulturhus.

Selv om det er Det radikale Venstre i Brønderslev, der står som arrangør, så er mødet ikke partipolitisk. RV har blot ønsket at belyse et vigtigt samfundsemne.

 

 

Ultimate Web